Bestick ca 84 dlr silver Henri-Louis Chenailler Paris 1850-tal

Bestående av;
11 ostrongafflar längd 15 cm,
12 gafflar längd 21 cm,
11 skedar längd 21,5 cm (medföljer en kompletterande sked i nysilver),
9 skedar längd 15 cm,
12 knivar längd 25,5 cm,
11 knivar längd 21 cm,
3 saltskedar,
5 olika serveringsbestick mindre,
10 serveringsbestick större
medföljer originalschatull, alla bestick med monogram
total vikt inkl knivblad ca 1130 gram,

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Fläckar. Senare gravyr. Schatull med slitage och skador

Utropspris
15 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13