Servis, 10 delar, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).

Dekor i emaljfärgen blått och guld med motiv av nejlika samt kantbård. Bestående av:
Sex cremekoppar med lock, höjd 9,5 cm. Såsbåt längd 19 cm.
Gallerskål med fat, höjd 14,5 cm, längd 28 cm. Serveringsfat, 20x17,5 cm. Runt serveringsfat, diameter 26 cm.

Smärre bränningsdefekter. Såsbåt med lagat handtag. Runt serveringsfat med sprickor. En cremekopp med nagg vid lockets insida.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Utropspris
6 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13