Arne Jones E1299

Matta, semiantik Kina "antique finsh" 244 x 153 cm

Omkring 1950. Rosa botten med tre polykrom medaljong och underornament. Blå bård.

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Lennart Heymans (1918 – 1974) samling.
Lennart Heyman var utbildad inom orientaliska mattor från sin fars grossistfirma Heyman & Olesen i Stockholm. Heyman var en samlare och handlare av både antikviteter och orientaliska mattor och tog uppdrag som värderare av mattor i Sverige och utomlands, bl. a. för Sotheby’s och Christies i London. Affärslokalen låg på Birger Jarlsgatan 3 fram till hans död.

Utropspris
4 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58