Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Wiwen Nilsson

(Sverige, 1897-1974)
Wiwen Nilsson
(Sverige, 1897-1974)

Wiwen Nilsson, ring, sterlingsilver med bergkristall. Lund 1938.

Signerad Wiwen Nilsson, mått fattning ca 10 x 13 mm, storlek 15.75/49, vikt 6 g. Medföljande etui.

Små nagg på bergkristall

Proveniens

Nils och Alice Wedel.
Därefter i arv inom familjen.

Formgivare

Utropspris
4 000 SEK

Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13