Pallar, ett par, Tekniska Skolan, 1930-tal

Furu. Stämplade. Sitthöjd 56 cm, sitsens mått 31 x 31 cm.

Bruksslitage. Märken. Repor. Fläckar. En tvärslå saknas. Mindre skador.

Proveniens

Konstnären Arne Jones.
Därefter i arv inom familjen.

Arne studerade vid Tekniska aftonskolan (motsv. dagens konstfack) 1936-1940.

Utropspris
3 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13