Bertil Berggren Askenström, kanna, silver, Stockholm, 1977.

Kanna med lock, konisk form med ansvällning nedtill, handtaget med svärtat trä, höjd 31 cm, vikt 783 gram.

Åldersrelaterat slitage. Repor.

Utropspris
8 000 SEK