Pedro Miralles

(Spanien, 1955-1993)
Pedro Miralles
(Spanien, 1955-1993)

Pedro Miralles, skrivbord, ur Azimut-serien, Artespana, Spanien, 1980-tal.

Rotfanerad på ek, två av benen av grönpatinerade metall. Dekor i intarsia. Tre lådor samt skåp nedtill med svarta träknoppar. Bredd 134 cm, djup 59 cm, höjd 80 cm.

Repor och smärre fanerskador. Märken. Något stötta hörn baktill. Några knoppar bytta.

Pedro Miralles var en spansk arkitekt och industridesigner som också var involverad i filmindustrin. Rafael Mondeo var en av hans professorer under arkitektutbildningen. I filmvärlden var han associerad med kretsen kring Pedro Almodovar.

Utropspris
6 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79