Vico Magistretti

(Italien, 1920-2006)
Vico Magistretti
(Italien, 1920-2006)

Vico Magistretti, fåtölj, "Maralunga 40 Nordiska Galleriet Limited Edition", ed. 1/5, Cassina, Italien, 2021.

Ben i svartbetsad valnöt, silverfärgad klädsel, justerbart nackstöd, brickmärkt med numrering Cassina NORDISKA GALLERIET Maralunga by Vico Magistretti 2021 Limited Edition 1/5. Bredd 98 cm, djup 95 cm, höjd 100 cm, sitthöjd 45 cm.

Ben med smärre skav och märken.

Modellen formgiven 1973. Maralunga 40 Nordiska Galleriet Limited Edition är ett samarbete mellan Cassina och Nordiska Galleriet. Samarbetet är en hyllning till 100-årsjubileet av designern Vico Magistretti, en av 1900-talets främsta företrädare för italiensk design. Fåtöljen tillverkades i en limiterad upplaga om fem numrerade exemplar.

Utropspris
15 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25