Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

Fåtöljer, ett par, "Spanska stolen", modell 226, Fredericia Stolefabrik, Danmark 1960-tal.

Stomme av ek med rygg och sits av konjaksbrunt läder. Etikettmärkta F Aktieselskabet Fredericia Stolefabrik Made in Denmark Design: Børge Mogensen. Sitthöjd 34, ´bredd 77. höjd 68 cm.

En med lagningar på ben och vid armlänets fäste. Armlänet helt löst. Båda lite lösa i limningen, smärre slitage och fläckar.

Formgivare

Utropspris
40 000 SEK

Elsa Forsbäck
Elsa Forsbäck
+46 (0) 70 795 83 38

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13