Ella Öström

(Sverige, 1930-2024)
Ella Öström
(Sverige, 1930-2024)

Ella Öström, stolar, sex stycken, för S:t Tomas kyrka, Vällingby, 1960.

Björk, perforerade sitsar, järnbeslag. Höjd 91 cm, sitthöjd 44 cm.

Slitage och skador, fläckar.

Modellen finns avbildad i interiörbilder från kyrkan i samlingarna på ArkDes i Stockholm (Identifikationsnummer ARKM.1988-111-26521/27062/27097).

S:t Tomas kryka ritades av arkitekten Peter Celsing och inredningsarkitekten Ella Öström. Kyrkan öppnade 1960 vid Vällingby centrum som hade invigts sex år tidigare.

Den ursprungliga möbleringen bestod av bänkar kompletterade med lösa stolar. All inredning och utsmyckning hade formgivits och handlagts av inredningsarkitekt Ella Öström, anställd på kontoret, som i nära samarbete med Celsing utformat inredningen i alla hans kyrkoprojekt.

Utropspris
6 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13