Gio Ponti

(Italien, 1891-1979)
Gio Ponti
(Italien, 1891-1979)

Gio Ponti, stolar, ett par, "Superleggera", Illums Bolighus, Danmark, 1960-tal.

Svartlackerad stomme. Sitts av flätad rotting. Brickmärkta. Sitthöjd ca 46, höjd 84 cm.

Slitage. Skador. Färgbortfall. Omarbetad. Märken.

Formgivare

Gio (Giovanni) Ponti var en italiensk arkitekt och formgivare. Han utbildade sig till arkitekt i Milano och tog sin examen där år 1921. Ponti startade tidigt arkitektkontor tillsammans med Emilio Lancia och Mino Fiocchi, samtidigt som han arbetade med att formge porslin för firman Richard-Ginori i en klassicerande modern stil. Pontis byggnader möblerades med av honom formgivna möbler och textilier. Möblerna utfördes av flera olika producenter, till exempel Giordano Chiesa, snickarmästare Angelo Magnoni och Cassina. År 1928 startade Ponti arkitektur- och inredningstidskriften "Domus" som är en viktig källa än idag. Ponti formgav även glas för firman Venini på Murano utanför Venedig. I Sverige ritade Ponti (tillsammans med svenske Ture Wennerholm) det italienska kulturinstitutet i Stockholm där byggnad och inredning är i samklang på ett för Ponti signifikativt sätt. Instutet uppfördes mellan åren 1957-1958.

Utropspris
8 000 SEK

Jan Ekman
Jan Ekman
+46 (0)70 267 09 23

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13