Einar Ilmoni, "Klingelinin matami".
Signerad E. I-i. Olja på duk, 32 x 22 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Tammerfors Konstförenings utställning 1899, kat. nr 60
Gadolin, Håkan. Einar Ilmoni: Kangasalan Erakko. Porvoo: WSOY, 1952. s. 162-163.
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13