Bordslampa, porslin, Kina, sen Qingdynasti, 1800/1900-tal.

Blå underglasyrdekor med krysantemer och flodlandskap. Höjd utan montering 49 cm, höjd med montering 80 cm (utan skärm).

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
400 EUR