Apoteksskåp, Kyoto, Japan, 1900-talets första hälft.

Betsad furu. 115 lådor. Beslag av järn, knoppar av trä. Bredd 93, djup 21, höjd 96 cm.

Slitage. Fläckar. Vissa lådknoppar skadade eller saknas.

Proveniens

Stiftelsen Pharmacias Konstsamling.

Utropspris
3 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13