Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Rökelsekar, brons, Japan, Meiji (1868-1912).

Rombfomat, på fyra något utsvängda ben. Genombrutna hänklar, melonformat lock med delvis genombruten dekor och kvistformat lockknopp. Bär otydlig märkning. Höjd 12, längd 16,5 cm.

Slitage.

Proveniens

En av Sveriges tidiga juridiska pionjärer som reste tillsammans med Gunnar Andersson i Kina på 1920- och 1930-talen och därefter avslutade juridikstudier. Personen arbetade i domstolar, myndigheter och inom rättshjälp, och etablerade så småningom en oberoende advokatbyrå och gick med i Sveriges Advokatsamfund i mitten av 1940-talet.
Under de följande decennierna var personen djupt engagerad i en mängd olika kulturella och internationella föreningar. Innehavande ledande positioner i juridiska nätverk, kulturföreningar och internationella vänskapsorganisationer, samt spelade en nyckelroll i att grunda och leda flera nationella och globala nätverk. Personen var också ordförande för ett stort nationellt råd med fokus på civilsamhället och påverkansarbete. Utöver en juridisk karriär bidrog denna person till akademiska och internationella publikationer om juridik och kulturstudier.

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13