Skålar, sex stycken samt fat, sex stycken, porslin, Kina, sen Qingdynasti / 1900-tal.
Dekor i famille rose med motiv av hjortar och tranor i trädgård respektive blommor och frukter. Skålarnas höjd 6, diameter ca 16 cm. Fatens diameter ca 17 cm.
Bruksslitage. Enstaka mycket små kantnagg. Skål med kantspricka. Två fat med sprickor.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.