Tallrikar, två stycken, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Oktagonala. Dekor i famille rose. En med s.k. 'double peacock'-motiv med påfåglar i blommande trädgård, diameter 23,5 cm. En med dekor av pakchoi, bambu och pion invid trädgårdsklippa, diameter ca 22,5 cm.
Kantnagg. Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.