Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Servis, 16 delar, kompaniporslin, Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått med motiv av tall i flodlandskap med pagoder, tallrikar, terrinens lock samt de två stekfaten med samma dekor. Smörterrin och terrinens underdel med snarlik dekor föreställande flodlandskap med pagoder.
Bestående av:
12 tallrikar med konturerade bräm, varav nio flata med diameter 23,5 och tre sopptallrikar med diameter 23 cm.
Ett par stekfat, längd 28,5 cm.
Terrin med lock, höjd 23, längd ca 32 cm.
Smörterrin med lock och fat, terrinens höjd 11 cm, fatets längd 19,5 cm.

Kantnagg. En tallrik lagad med äldre metallklamrar. Tallrikar med sprickor. Terrinen med gifta delar. Smörterrin med sprickor och fatet med lagning.

Utropspris
8 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13