Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Teservis, 3 delar, silver, delvis förgyllt, finska kontrollstämplar 1967.

Heltäckande graverad och ciselerad dekor av blomster och blad, förgyllda kartuscher på motsatta sidor, förgyllda detaljer. Konformad klack. Tekannans hänkel och knopp av trä.
Kannans höjd 18,5 cm, längd 24 cm, sockerskålens höjd 13,5, bredd 14,5 cm, mjölkkanna med lock, höjd 13,5 cm.
Totalvikt 1361 g.

Mjölkkannan med smärre buckla. Helhetsintrycket är gott.

Utropspris
900 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13