Fat, samt sked, porslin, Kina, sen Qingdynasti / omkring 1900.
Skålfat med dekor i järnoxidrött med motiv av fladdermöss, granatöpplen och fingercitroner, diameter 18 cm.
Sked dekorerad med famille rose med motiv av figurscener, längd 15,5 cm.
Fatet med nagg och spricka. Sked med slitage och mycket små nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.