Hexagonalt med utsvängd mynning. Dekorerat i underglasyrblått med figurscener med tre krigare till häst samt stadsmur i landskap. Höjd 16, diameter 26 cm.
Slitage. Nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.