Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Kendi, porslin, Kina, Qingdynastin.

Rund form med avsmalnande hals och utsvängd mynning, rund pip med avsmalnande öppning. Dekor i underglasyrblått med motiv av eleganta damer. Chenghuas märke men senare. Höjd 15 cm.

Retuscherade nagg vid mynningen.

Proveniens

Utropspris
3 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13