Urna med lock, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Balusterformad med uppdragen axel avsmalnande mot foten. Kupolformat lock. Dekor i underglasyrblått med stiliserade lotusblommor samt bladverk. Höjd 38,5 cm.
Nagg. Insidan med stjärnsprickor. Locket med retuscher/lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Norden. Kontakta oss.