Fat och tallrikar, 14 stycken, porslin, Japan, Meiji (1868-19

Bestående av:
Sju tallrikar med konturerade bräm, dekorerade med prunus, krysantemum, orkidéer och fjärilar, diameter 21,5 cm.
Fyra fat, konturerade bräm, dekor av blomsterkorg med fågel, diameter 15 cm.
Ett par serveringsfat, dekor av landskap, längd 17 cm.
Serveingsfat, dekor av fohund bland molnformationer, diameter 15,5 cm.

Slitage. Enstaka mindre nagg.

Klubbat pris
1 800
172
195
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
18 jan 13:52
1 800 SEK
18 jan 13:51
1 500 SEK
18 jan 13:51
1 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13