Fat och tallrikar, 14 stycken, porslin, Japan, Meiji (1868-19

Bestående av:
Sju tallrikar med konturerade bräm, dekorerade med prunus, krysantemum, orkidéer och fjärilar, diameter 21,5 cm.
Fyra fat, konturerade bräm, dekor av blomsterkorg med fågel, diameter 15 cm.
Ett par serveringsfat, dekor av landskap, längd 17 cm.
Serveingsfat, dekor av fohund bland molnformationer, diameter 15,5 cm.

Slitage. Enstaka mindre nagg.

Proveniens

1974 he was hired by Beijer Invest to be based in Japan.

Klubbat pris
1 800
172
195
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (3 bud)
18 jan 13:52
1 800 SEK
18 jan 13:51
1 500 SEK
18 jan 13:51
1 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13