Tekök/ställ, porslin, Japan, sen Meiji/Taishō, tidigt 1900-tal.

Persikoformat med en större del samt mindre del med runt ställ. Dekorerad i underglasyrblått med motiv av krysantemum, prunus, orkidé och pion. Höjd 8,2, längd 21,5 cm.

Obetydligt slitage. Insidan med smärre bränningsmista.

Inga bud
0
0
0
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (0 bud)
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13