Tekök/ställ, porslin, Japan, sen Meiji/Taishō, tidigt 1900-tal.
Persikoformat med en större del samt mindre del med runt ställ. Dekorerad i underglasyrblått med motiv av krysantemum, prunus, orkidé och pion. Höjd 8,2, längd 21,5 cm.
Obetydligt slitage. Insidan med smärre bränningsmista.