Utagawa Kunisada (Toyokuni III)

(Japan, 1786-1865)
(Japan, 1786-1865)

Utagawa Kunisada, "Kawaichimaru", sent 1700-tal/omkring 1800.

Triptyk, träsnitt. Kabuki-skådespelare och sumo-brottare resandes på Sumidafloden i båten "Kawaichimaru". Utgiven av Nishimuraya Yohachi (1751 to 1869). Bladmått ca 35 x 24,5 vardera, bildyta 35 x 73,5 cm. Ram 58,5 x 93,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Veck. En liten reva i marginal på ett blad.

Proveniens

Köpt på Bukowskis F628 Japanese Prints and Works of Art. Ur Göran Flyxes samling.

Utställd vid Tikotin Museum of Japanese Art, Haifa, våren 1997.

Utställd på Östasiatiska museet, Stockholm. “Sumo, Ritual and Art” - Japanese woodblock prints from the Göran Flyxes Collection; 29/10 2016-29/1 2017.

Utropspris
4 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13