Större vas i förgylld koppar med dekor av vistera och fåglar, avlång kropp mot foten avsmalnande med utvikt mynning, höjd 30,5 cm.
Vas, Satsuma, porslin, avlång form mot foten avsmalnande med utvikt mynning, dekorerad med förgyllt landskap med byggnader mot matt svart bakgrund, höjd 25 cm.
Kruka, porslin, polykrom dekor i emaljfärger med motiv av figurscener, signerad i underglasyrblått, höjd 20 cm.
Slitage. Krukan med nagg. Kopparvasen md bucklor.
A Swedish private collection