Vaser, två stycken, samt kruka, förgylld koppar respektive porslin, Japan, 1900-tal.

Större vas i förgylld koppar med dekor av vistera och fåglar, avlång kropp mot foten avsmalnande med utvikt mynning, höjd 30,5 cm.
Vas, Satsuma, porslin, avlång form mot foten avsmalnande med utvikt mynning, dekorerad med förgyllt landskap med byggnader mot matt svart bakgrund, höjd 25 cm.
Kruka, porslin, polykrom dekor i emaljfärger med motiv av figurscener, signerad i underglasyrblått, höjd 20 cm.

Slitage. Krukan med nagg. Kopparvasen md bucklor.

Proveniens

A Swedish private collection

Auktionen avslutas
1 timme
3 200
306
347
Utropspris
3 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 3 400 SEK. Läs mer.
Budhistorik (8 bud)
18 jan 18:53
3 200 SEK
18 jan 18:53
3 000 SEK
18 jan 16:18
2 600 SEK
18 jan 16:18
2 400 SEK
18 jan 16:18
2 200 SEK
18 jan 16:18
2 000 SEK
16 jan 5:28
1 800 SEK
14 jan 23:06
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V12