Lykta, brons, Japan, Taisho/Shōwa, 1900-tal.

I form av uggla, genombruten kropp med detaljerad fjäderdräkt samt näbb och klor. Ring för upphängning upptill. Höjd ca 32 cm exkl ring.

Slitage. Fjäder med buckla baktill. Botten saknas.

Proveniens

A Swedish private collection

Compare lot 11 at Christie's Live Auction 5972 'Creatures, Great and Small' 17 December 2014.

Klubbat pris
11 220
1 072
1 217
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (19 bud)
18 jan 18:30
11 220 SEK
18 jan 18:30
10 720 SEK
18 jan 16:05
8 400 SEK
18 jan 14:31
8 200 SEK
17 jan 17:20
6 200 SEK
17 jan 17:20
6 000 SEK
17 jan 15:26
5 700 SEK
17 jan 11:58
5 500 SEK
17 jan 4:19
4 800 SEK
17 jan 4:19
4 600 SEK
16 jan 9:15
4 400 SEK
12 jan 6:27
4 200 SEK
12 jan 6:26
4 000 SEK
12 jan 6:26
3 900 SEK
11 jan 9:40
3 700 SEK
11 jan 9:40
3 500 SEK
11 jan 8:36
3 200 SEK
10 jan 8:52
3 000 SEK
10 jan 7:36
1 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13