Lykta, brons, Japan, Taisho/Shōwa, 1900-tal.

I form av uggla, genombruten kropp med detaljerad fjäderdräkt samt näbb och klor. Ring för upphängning upptill. Höjd ca 32 cm exkl ring.

Slitage. Fjäder med buckla baktill. Botten saknas.

Proveniens

A Swedish private collection

Compare lot 11 at Christie's Live Auction 5972 'Creatures, Great and Small' 17 December 2014.

Auktionen avslutas
8 dagar 5 timmar
3 000
287
325
Utropspris
5 000 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 3 200 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
10 jan 8:52
3 000 SEK
10 jan 7:36
1 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V17