Avlång kropp med uppdragen axel och avsmalnande hals. Kupolformat lock med lockknopp i form av lotusknopp. Dekor i imari med motiv av blommor och blomsterkorg. Mingmärke undertill men senare och japansk. Höjd ca 53 cm.
Slitage. Smärre nagg.
A Swedish private collection.