Buddhistisk munk, trä. Japan, 1800-tal.

Bedjande munk med händerna i anjali mudra, sittandes på en rektangulär bas målad med ränder som en bönematta. Med inskription som lyder ”han arbetar som buddhist-skulptör i slottet och hans namn är Ungan”. Höjd 18,5 cm

Smärre slitage.

Proveniens

Purchased by a Swedish collector of buddhist art from Strombergs Antik, 1998/1999, Stora Kongensgade, Copenhagen, Denmark.

Compare with sculptures in Buddhism, Art and Faith by B. Zwalf, 1985, fig. 364, page 249. and 254.

Klubbat pris
9 600
920
1 040
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
18 jan 21:40
9 600 SEK
18 jan 21:40
9 400 SEK
18 jan 20:54
9 200 SEK
18 jan 20:54
9 000 SEK
18 jan 19:53
8 700 SEK
18 jan 19:53
8 500 SEK
18 jan 19:53
8 200 SEK
18 jan 19:53
8 000 SEK
18 jan 17:20
7 200 SEK
14 jan 20:44
7 000 SEK
10 jan 8:56
6 400 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13