Buddhistisk munk, trä. Japan, 1800-tal.

Bedjande munk med händerna i anjali mudra, sittandes på en rektangulär bas målad med ränder som en bönematta. Med inskription som lyder ”han arbetar som buddhist-skulptör i slottet och hans namn är Ungan”. Höjd 18,5 cm

Smärre slitage.

Proveniens

Purchased by a Swedish collector of buddhist art from Strombergs Antik, 1998/1999, Stora Kongensgade, Copenhagen, Denmark.

Compare with sculptures in Buddhism, Art and Faith by B. Zwalf, 1985, fig. 364, page 249. and 254.

Auktionen avslutas
8 dagar 14 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C11