Bålskål, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).

Signerad. Konturerad med målad polykrom och förgylld dekor, insidan med ett flodlandskap med fåglar och blommande körsbärsträd. Utsidan flodlandskap med körsbärsträd i blom. Diameter 30 cm.

Krackelyr, sprickor, missfärgningar.

Klubbat pris
1 100
105
119
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (5 bud)
18 jan 13:49
1 100 SEK
16 jan 1:05
1 000 SEK
11 jan 21:13
600 SEK
11 jan 21:05
500 SEK
10 jan 8:48
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor