Ovoid form med fyra sektioner vardera. Dekorerade med filigran samt emalj med motiv av iris, blommande prunus, krysantemum och bambu. Invändigt förgyllda. Stämplade "Silver". Höjd 15 cm. Vikt ca 816 gram totalt.
Slitage. Bucklor.
Telefontid: måndag – fredag 9–12
Telefontid: måndag – fredag 10–13