Sju assietter, litet fat samt flaska, porslin, Japan, 1800-/1900-tal.

Sju assietter med dekor i underglasyrblått med motiv av prunus, tall och bambu, diameter 16,5 cm. Litet fat med dekagon form, dekor i emaljfärger med motiv av elgenat dam i interiör med fåglar, diameter 12,5 cm. Flaska med text "Japansch Zoya." i underglasyrblått, höjd 19 cm.

Lilla fatet med spricka.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.

Klubbat pris
5 100
489
553
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (19 bud)
18 jan 19:17
5 100 SEK
18 jan 19:17
4 900 SEK
18 jan 19:17
4 700 SEK
18 jan 19:17
4 500 SEK
18 jan 19:15
4 200 SEK
18 jan 19:15
4 000 SEK
18 jan 19:14
3 700 SEK
18 jan 19:14
3 500 SEK
18 jan 19:14
2 700 SEK
18 jan 19:14
2 500 SEK
18 jan 19:13
2 200 SEK
18 jan 19:13
2 000 SEK
18 jan 19:13
1 700 SEK
18 jan 19:13
1 600 SEK
18 jan 19:13
1 400 SEK
18 jan 19:13
1 300 SEK
18 jan 19:11
1 200 SEK
17 jan 12:49
1 100 SEK
12 jan 7:52
1 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13