Bålskål, samt ett lock, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal

Rundade sidor på hög fotring, dekor i kraftfulla emaljfärger av lotus mot gul grund. Insidan med blommor och frukt. Diameter 36 cm. Höjd 15 cm. Locket med dekor av fortlöpande lotusslinga samt fladdermöss i emaljfärger mot en turkost grund. Diameter 22,5 cm.

Sprickor, retuscher.

Proveniens

Property of a private Finnish collection.

Auktionen avslutas
6 dagar 22 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
8 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C11