Dekor i emaljfärger med så kallade 'mandarinmotiv' föreställand figurscener från hovet.
Kanna med lock, förgyllt uppsvängt handtag, höjd 13,5 cm.
Kopp med förgyllt handtag, höjd 6 cm.
Kopp på fat (ej ursprungligt tillhörande), koppens höjd 4, fatets diameter 12,2 cm.
Slitage, nagg.
Kannans insida med bränningsspricka, retusch vid pipen.
Kopp med handtag lagad och med retuscher