Tekanna med lock, yixinggods. Qingdynastin, 1800-tal. Märkt Wanli.

Rund form med uppsvängd pip, dekorerad med en glasyr som ger ett polerat intryck. Höjd handtag upp 22,5 cm.

Obet slitage.

Proveniens

Private Swedish collector.

Compare with teapot that also has this polished surface in the Collection of the Royal Ontario Museum, Object number
976.358.17.B
Credit Line Gift of Mrs G. Egerton Brown.

This Yixing teapot has been carefully polished to a sheen, causing it to resemble metal.

Auktionen avslutas
6 dagar 23 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
16 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C11