Två solfjädrar, fyra broderade fodral samt liten väska, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.

Två solfjädrar i bambu och papper, den ena med polykromt motiv av blommor, barn respektive landskap mot förgylld botten. Längd solfjädrar ca 27-28,5 cm. Fodral i siden broderade med delvis s.k. 'forbidden knot', motiv av lotus, körsbärsblom och orkidé, en med sidenbrokad. Längd 27-30,5 cm.
Sidenväska broderad med blommor och lyckotecken s.k. shou-tecken mot röd bakgrund, 7,5 x 11 cm.

Slitage. Fläckar.

Proveniens

Auktionen avslutas
6 dagar 23 timmar
300
29
33
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 350 SEK. Läs mer.
Budhistorik (1 bud)
27 jan 17:19
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V10