Två solfjädrar i bambu och papper, den ena med polykromt motiv av blommor, barn respektive landskap mot förgylld botten. Längd solfjädrar ca 27-28,5 cm. Fodral i siden broderade med delvis s.k. 'forbidden knot', motiv av lotus, körsbärsblom och orkidé, en med sidenbrokad. Längd 27-30,5 cm.
Sidenväska broderad med blommor och lyckotecken s.k. shou-tecken mot röd bakgrund, 7,5 x 11 cm.
Slitage. Fläckar.