Skålfat, tre stycken, porslin. Kina, 1600-tal.

Bestående av; en skål med dekor i rött och grönt av lotusslinga, diameter 13,5 cm. Ett hexagonalt fat med dekor i famille vertefärger. Diameter 13 cm. Ett trepassformat fat med dekor av hjortar i underglasyrblått. Längd 17 cm.

Sprickor, ytstlitage, nagg.

Proveniens

A private Swedish collector.

Auktionen avslutas
6 dagar 18 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
2 500 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V11