Buddha med halo, brons. Burma, 1500-tal.

Avbildad sittande med händerna i bumispharsa mudra, den jordrörande gesten, den timglasliknande trappstegsformade tronen smalnar av mot en platt baksida. Typen av halo, håruppsättning och långsmala kropp talar för Ava-riket i nordöstra Burma. Spår av förgyllning. Höjd 18 cm.

Slitage. Ytan anlupen.

Proveniens

Purchased by a Swedish collector of buddhist art from Lempertz.

Compare a similar depicted in Denis Lapage, page, Myanmar Buddhist Imagery, evolution throught the ages, printed 2022, page. 284.

Auktionen avslutas
6 dagar 18 timmar
1 400
136
155
Utropspris
10 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 1 500 SEK. Läs mer.
Budhistorik (2 bud)
27 jan 19:37
1 400 SEK
27 jan 17:52
1 250 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - C11