Resealtare i lackerat trä innehållande stående Buddha på dubbel lotustron framför mandorla, delvis förgylld, altarets insidor dekorerade med lotus, Japan, 1900-talets första hälft. Höjd 13 cm.
Figurin, s.k. "Weeping Buddha" föreställande ihopkrupen gestalt, Java, Indonesien, 1900-tal. Höjd 8,5 cm.
Slitage. Märken,