"White Lines (steel drawing) rattan texture"
Signerad Sophie Tottie och daterad 2014 a tergo. Blandteknik på stål 50 x 50 cm.
Ställvis slitage av märken samt repor.
Belenius/Nordenhake, Stockholm.
Belenius/Nordenhake, Stockholm, "Time Is/Tid finns", 25 september - 9 november 2014.
"... Stålteckningarna "White Lines (steel drawings) rattan texture" skiftar på ett liknande sätt när betraktaren rör sig framför
de tvådimensionella objekten där teckningen gjorts genom
att skrapa bort delar av grunden snarare än lägga till. Genom den bortskrapade ytan omvandlas betraktarens spegelbild dessutom till en skugga som genomskjuts av alternerande vertikala, horisontala och diagonala linjer - linjer som återkastar ljuset annorlunda beroende på vilken vinkel verken ses ur.
"Betraktar vi världen och oss själva annorlunda blir också världen och vi annorlunda."
Sophie Tottie om White Lines (steel drawing) rattan texture" på Belenius/Nordenhake, Stockholm, "Time Is/Tid finns", 25 september - 9 november 2014.
Tottie, Sophie f. 1954. Svensk konstnär. Bor och arbetar i Stockholm. Utbildad 1986-1991 Kungliga Konsthögskolan, Stockholm, 1989-1990 Institute des Hautes Etudes en Arts plastique, Paris. Under åren 2001–2009 arbetade Sophie Tottie som professor i fri konst på Malmö konsthögskola och vid Lunds universitet. .Från december 2011 är hon anställd som professor i fri konst med inriktning mot fältet måleri/teckning vid Kungliga Konsthögskolan. Sophie Tottie arbetar i alla tänkbara uttryck och tekniker och växlar gärna mellan dem. Hennes konst uppmuntrar till eftertanke. I sina teckningar, målningar och installationer undersöker och experimenterar hon med spänningen mellan linjer, cirklar och abstraktion för att visualisera mötet mellan betraktare och verk. I sin konst refererar Sophie Tottie både till äldre abstrakt måleri som till minimalism, pop- och konceptkonst.