Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284

Roger Risberg

(Sverige, 1956-2011)
Roger Risberg
(Sverige, 1956-2011)

"Tre psykiatriker på semester".

Signerad RR i monogram. Daterad 1991 a tergo. Duk 115 x 180 cm.

Ställvis krackelerad.

Personerna är enligt uppgift överläkarna Georg Boström, Stig Svensson och Pelle Larsson, alla anställda på Södersjukhuset. Målad 1991 på Södersjukhuset där Risberg vårdades.

Konstnär

Roger Risberg var född och delvis uppvuxen i Göteborg. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm mellan åren 1979-84; bl andra hade han Lars Hillersberg som lärare.Roger Risberg är känd för sina kraftfulla tolkningar av personer, djur och vardagliga känslor. Hans konst är både primitiv och klarsynt i sitt lite grovhuggna och graffitiliknande uttryck - lite påminnande om den amerikanske konstnären Keith Harings bildvärld! I Roger Risbergs tidiga produktion spelar totemdjur en stor roll, inte minst örnar som för Roger Risberg vid den här tidpunkten kom att utgöra en metafor för "frihet". Roger risberg får sitt kommersiella genombrott i slutet av 1980-talet med de dramatiska målningarna i svart och rött där eufori och ångest samlas på en liten yta. Roger Risbergs konst är mycket direkt och saknar intellektuella överväganden - det oborstade, råa, oförfinade är hans utgångspunkt. Roger Risberg hade under sin levnad flera separatutställningar och han är representerad på Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum, Bonniers Konsthall och Moderna museet.

Auktionen avslutas
9 dagar 2 timmar
Inga bud
0
0
0
Utropspris
30 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 300 SEK. Läs mer.
Budhistorik (0 bud)

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst, ansvarig äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - I301