Kabinettskåp, senbarock, 1700-tal.

Stomme av bok fanérad med bl.a. valnöt. Nio svärtade och elfenbensklädda lådor bakom pardörrar md intarsiadekor av papegojor. Bredd 43,5, djup 28,5, höjd 28 cm.

Åldersrelaterat slitage och vissa lagningar. Sprickor. Några knoppar och lister saknas. Ställvis mindre skador i träet. En eller två lådor möjligtvis renare eller renoverade.

Utropspris
10 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer