Jules Schyl

(Danmark/Sverige, 1893-1977)
Jules Schyl
(Danmark/Sverige, 1893-1977)

"Vid Chiantiglaset".

Signerad och daterad 27. Duk 61 x 53 cm.

Vågig duk.

Proveniens

Bukowski Auktioner, E801 Modern Art Online, 2021.
Privatsamling.

Konstnär

Jules Schyl var målare, grafiker och tecknare. Han utbildades till teckningslärare 1914-17 vid Tekniska skolans högre konstindustriella skola i Stockholm. Efter studier i Köpenhamn knöts han som teckningslärare till Malmö yrkesskolor och han drev under 1920-talet även målarskola i Lund. Tillsammans med några skånska målare startade han konstnärsgruppen "De tolv" och bidrog till den skånska modernismens genombrott. Schyl företog genom åren studieresor till bl a Danmark, Tyskland, Italien, Frankrike och Spanien. Han hämtade ofta sina motiv i musikens och dansens värld men utökade senare sin motivkrets med landskap, stilleben och porträtt.

Utropspris
20 000 SEK

Linnéa Österberg
Linnéa Österberg
Assisterande specialist konst
+46 (0)739 16 36 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13