Kan inte nå servern

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Glasfågel, "Eagle", signerad O. Toikka Nuutajärvi.

Bär tillverkarens etikett. Höjd 25,5 cm, längd 25 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
961
E
U
R
10 129
S
E
K
1 100
USD
Utropspris
600 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (32 bud)
8
7 jan 20:29
961 EUR
4
A
7 jan 20:29
950 EUR
4
A
7 jan 20:29
941 EUR
8
7 jan 20:29
921 EUR
4
7 jan 20:29
901 EUR
8
7 jan 20:29
881 EUR
4
A
7 jan 20:29
865 EUR
4
7 jan 20:29
861 EUR
8
7 jan 20:28
841 EUR
4
A
7 jan 20:28
825 EUR
4
A
7 jan 20:28
821 EUR
8
7 jan 20:28
801 EUR
4
7 jan 20:28
775 EUR
8
7 jan 20:28
755 EUR
4
A
7 jan 20:28
735 EUR
8
7 jan 20:28
732 EUR
4
A
7 jan 20:27
711 EUR
8
7 jan 20:27
691 EUR
4
A
7 jan 20:27
661 EUR
8
7 jan 20:27
641 EUR
4
7 jan 19:40
621 EUR
7
A
7 jan 13:21
601 EUR
7
7 jan 13:03
521 EUR
6
A
7 jan 13:03
501 EUR
6
7 jan 11:20
445 EUR
4
A
7 jan 9:45
425 EUR
4
5 jan 10:29
400 EUR
5
5 jan 10:09
370 EUR
4
3 jan 14:11
350 EUR
3
2 jan 19:46
200 EUR
2
31 dec 2025 14:04
150 EUR
1
30 dec 2025 17:17
50 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Vad kostar transporten?

Paketering och försäkring

Alla objekt som skickas från Bukowskis är fullt försäkrade och omsorgsfullt packade för att skydda ditt unika föremål.

Hur bokar jag transport?

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

När levereras varan?

Din order kommer att iordningställas inom 2-5 dagar efter att transporten är bokad. Du kommer att få ett meddelande per mail, telefon eller sms när ditt objekt är på väg. Observera att leveransadress vid eventuell hemtransport måste vara densamma som du angett som din fakturaadress vid betalning med Klarna.

Kontakt
Iris Bäckman
Helsingfors
Iris Bäckman
Värderare
+358 50 525 1219

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice