Kan inte nå servern

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)

Glasfåglar, "Willow Grouse" och "Baby Willow Grouse", signerade.

Tillverkarens etiketter.
"Willow Grouse" längd 14 cm.
"Baby Willow Grouse" längd 10 cm.

Tillverkningsrelaterat märke i Willow Grouse's näbben. Helhetsintrycket är gott.

Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
140
E
U
R
1 466
S
E
K
159
USD
Utropspris
120 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
6
7 jan 20:03
140 EUR
5
A
7 jan 20:03
131 EUR
5
7 jan 20:02
130 EUR
6
7 jan 20:02
120 EUR
5
7 jan 20:01
110 EUR
3
A
7 jan 20:01
101 EUR
3
7 jan 20:01
100 EUR
5
7 jan 20:01
95 EUR
3
A
7 jan 20:01
90 EUR
4
7 jan 20:01
90 EUR
3
7 jan 20:00
85 EUR
1
7 jan 19:53
80 EUR
2
7 jan 11:35
70 EUR
1
2 jan 21:19
60 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Siri Niemistö
Helsingfors
Siri Niemistö
Värderare
+358 50 911 0923

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice